See dobeir on Wiktionary
{
"descendants": [
{
"lang": "Irish",
"lang_code": "ga",
"word": "bheir"
},
{
"lang": "Irish",
"lang_code": "ga",
"word": "tabhair"
},
{
"lang": "Manx",
"lang_code": "gv",
"word": "ver"
},
{
"lang": "Manx",
"lang_code": "gv",
"word": "toyr"
},
{
"lang": "Scottish Gaelic",
"lang_code": "gd",
"word": "bheir"
},
{
"lang": "Scottish Gaelic",
"lang_code": "gd",
"word": "tabhair"
},
{
"lang": "Scottish Gaelic",
"lang_code": "gd",
"word": "thoir"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "mga",
"2": "ine-pro",
"3": "*bʰer-"
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "mga",
"2": "sga",
"3": "do·beir"
},
"expansion": "Old Irish do·beir",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Old Irish do·beir.",
"forms": [
{
"form": "do·beir",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "·tabair",
"tags": [
"prototonic"
]
},
{
"form": "tabairt",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "mutation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "do·beir",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "do·mbeir",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "mga",
"2": "verb",
"3": "prototonic",
"4": "·tabair",
"5": "verbal noun",
"6": "tabairt",
"head": "do·beir"
},
"expansion": "do·beir (prototonic ·tabair, verbal noun tabairt)",
"name": "head"
}
],
"lang": "Middle Irish",
"lang_code": "mga",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "58 21 21",
"kind": "other",
"name": "Middle Irish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "25 9 9 27 9 9 12",
"kind": "other",
"name": "Old Irish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"glosses": [
"to bring, take"
],
"id": "en-dobeir-mga-verb-MHI-IGTg",
"links": [
[
"bring",
"bring"
],
[
"take",
"take"
]
]
},
{
"glosses": [
"to give"
],
"id": "en-dobeir-mga-verb-jKZk8JaJ",
"links": [
[
"give",
"give"
]
]
},
{
"glosses": [
"to place, put"
],
"id": "en-dobeir-mga-verb-ApjezbUQ",
"links": [
[
"place",
"place"
],
[
"put",
"put"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/d̪oˈbʲeɾʲ/"
}
],
"word": "dobeir"
}
{
"derived": [
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "do·beir ainm do"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "do·beir anál fo"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "do·beir druimm fri"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "do·beir fo"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "do·beir glún fri gliaid"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "do·beir mallachta for"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "fo·tabair"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "fris·tabair"
},
{
"_dis1": "0 0 0 0",
"word": "imm·tabair"
}
],
"descendants": [
{
"descendants": [
{
"lang": "Irish",
"lang_code": "ga",
"word": "bheir"
},
{
"lang": "Irish",
"lang_code": "ga",
"word": "tabhair"
},
{
"lang": "Manx",
"lang_code": "gv",
"word": "ver"
},
{
"lang": "Manx",
"lang_code": "gv",
"word": "toyr"
},
{
"lang": "Scottish Gaelic",
"lang_code": "gd",
"word": "bheir"
},
{
"lang": "Scottish Gaelic",
"lang_code": "gd",
"word": "tabhair"
},
{
"lang": "Scottish Gaelic",
"lang_code": "gd",
"word": "thoir"
}
],
"lang": "Middle Irish",
"lang_code": "mga",
"word": "do·beir"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "sga",
"2": "ine-pro",
"3": "*bʰer-",
"4": "*deh₃-",
"5": "*h₂neḱ-"
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "sga",
"2": "to",
"3": "beirid"
},
"expansion": "to- + beirid",
"name": "prefix"
},
{
"args": {
"1": "sga",
"2": "to-",
"3": "ro-",
"4": "ad-"
},
"expansion": "to- + ro- + ad-",
"name": "affix"
},
{
"args": {
"1": "sga",
"2": "cel-pro",
"3": "*dāti"
},
"expansion": "Proto-Celtic *dāti",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "sga",
"2": "ine-pro",
"3": "*déh₃t",
"4": "",
"5": "to give"
},
"expansion": "Proto-Indo-European *déh₃t (“to give”)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "to make something arrive"
},
"expansion": "“to make something arrive”",
"name": "m-g"
}
],
"etymology_text": "From to- + beirid.\nThe perfective form do·rat is from to- + ro- + ad- + Proto-Celtic *dāti, from Proto-Indo-European *déh₃t (“to give”).\nThe perfective form do·uic is originally a causative “to make something arrive” of do·icc (“to come”). These forms may become conflated with the unrelated verb do·ucai (“to understand”) and in some contexts it may be unclear which of the two verbs is intended.",
"forms": [
{
"form": "do·beir",
"head_nr": 1,
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "·tabair",
"head_nr": 1,
"tags": [
"prototonic"
]
},
{
"form": "tabairt",
"head_nr": 1,
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sga-conj-complex\n",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "do·biur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "do·bir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "du·bir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "do·beir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do·beram",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "do·beirid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "do·berat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "do·berar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"passive",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "do·bertar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"passive",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "·tabur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "·tabair",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "·tabair",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "·taibrem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "·taibret",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "·tabarr",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"passive",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "·tabratar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"passive",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "do·berinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "do·bertha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "do·bered",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do·bermis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "do·berthe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "do·bertis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "do·berthe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"singular"
]
},
{
"form": "do·bertis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"plural"
]
},
{
"form": "·taibrinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "·tabartha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "·taibred",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "·tabarmis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "·tabarthe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "·tabartis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "·tabarthe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"singular"
]
},
{
"form": "·tabartis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"plural"
]
},
{
"form": "do·biurt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "do·birt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "do·bert",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do·bertatar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "do·breth",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "do·bretha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "·tubart",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "·tubartatar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "do·bér",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "do·bérae",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "do·béra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do·bérat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "do·bérthar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"passive",
"singular"
]
},
{
"form": "do·bértar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"passive",
"plural"
]
},
{
"form": "·tibér",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "·tibérae",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "·tibérthar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"passive",
"singular"
]
},
{
"form": "do·bérainn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "do·bérad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do·bérmais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "do·bérthe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "do·bérthae",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "·taibrinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "·tibérad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "·tibértais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "·tibérthae",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"passive",
"singular"
]
},
{
"form": "·tibértais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"passive",
"plural"
]
},
{
"form": "do·berae",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "do·bera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "do·beraid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "do·berat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "do·berthar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "do·bertar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "·taibre",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "·taibrea",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "·taibrid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "do·bertha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "do·berad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "du·berad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "do·berthe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "do·berthae",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "do·bertais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "·taibred",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "·tabarthae",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tabair",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "taibred",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "taibrem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "taibrid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "taibret",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "tabarr",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"singular"
]
},
{
"form": "tabartar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"plural"
]
},
{
"form": "tabairt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"noun-from-verb",
"singular"
]
},
{
"form": "tabarthae",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "tabarthi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sga-conj-complex\n",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "·tartai",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "·tartat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "·tartatais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "do·ratus",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "do·ratais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "do·rat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do·ratsam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "do·ratsaid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "do·ratsat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "do·ratad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "du·ratad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "do·rata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "·tartus",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "·tartais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "·tarat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "·tartsaid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "·tartsat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "·tartad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "·tarta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "do·rata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "do·rataid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "do·ratat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "do·ratar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "do·rataiter",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "·tart",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "·tarta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "·tartam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "·tartaid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "·tartat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "·tartar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "·tartaiter",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "·tartainn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "·tartad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "·tartae",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sga-conj-complex\n",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "·tucthar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"passive",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "do·uccus",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "do·uic",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "du·uic",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tu·uic",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do·uc",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "du·uc",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "du·uccai",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "du·ucsat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "·tuicais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "·tuic",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "·tuicc",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "·tuc",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "·tucsam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "·tucad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "·tuccad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "·ducad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "·tuiced",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "·tucthar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "·ducthar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "·duccatar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "·tucad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "tuic",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "tucaid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "mutation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sga-mutation",
"source": "mutation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "do·beir",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "do·mbeir",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "sga",
"10": "{{{prot2}}}",
"11": "verbal noun",
"12": "tabairt",
"13": "",
"14": "{{{2}}}",
"2": "verb",
"3": "",
"4": "{{{conj}}}",
"5": "",
"6": "{{{conj2}}}",
"7": "prototonic",
"8": "·tabair",
"9": "",
"altform": "",
"head": "do·beir"
},
"expansion": "do·beir (prototonic ·tabair, verbal noun tabairt)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "tabairt",
"head": "do·beir",
"prot": "·tabair"
},
"expansion": "do·beir (prototonic ·tabair, verbal noun tabairt)",
"name": "sga-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"conditional_1p_deut": "do·bérmais",
"conditional_1s_deut": "do·bérainn",
"conditional_1s_prot": "·taibrinn",
"conditional_2p_deut": "do·bérth(a)e",
"conditional_3p_prot": "·tibértais",
"conditional_3s_deut": "do·bérad",
"conditional_3s_prot": "·tibérad",
"conditional_pp_prot": "·tibértais",
"conditional_ps_prot": "·tibérthae",
"future_1s_deut": "do·bér",
"future_1s_prot": "·tibér",
"future_2s_deut": "do·bérae",
"future_2s_prot": "·tibérae",
"future_3p_deut": "do·bérat",
"future_3s_deut": "do·béra",
"future_class": "é",
"future_pp_deut": "do·bértar",
"future_ps_deut": "do·bérthar",
"future_ps_prot": "·tibérthar",
"imperative_1p": "taibrem",
"imperative_2p": "taibrid",
"imperative_2s": "tabair",
"imperative_3p": "taibret",
"imperative_3s": "taibred",
"imperative_pp": "tabartar",
"imperative_ps": "tabarr",
"imperfect_1p_deut": "do·bermis",
"imperfect_1p_prot": "·tabarmis",
"imperfect_1s_deut": "do·berinn",
"imperfect_1s_prot": "·taibrinn",
"imperfect_2p_deut": "do·berthe",
"imperfect_2p_prot": "·tabarthe",
"imperfect_2s_deut": "do·bertha",
"imperfect_2s_prot": "·tabartha",
"imperfect_3p_deut": "do·bertis",
"imperfect_3p_prot": "·tabartis",
"imperfect_3s_deut": "do·bered",
"imperfect_3s_prot": "·taibred",
"imperfect_pp_deut": "do·bertis",
"imperfect_pp_prot": "·tabartis",
"imperfect_ps_deut": "do·berthe",
"imperfect_ps_prot": "·tabarthe",
"necessity": "tabarthi",
"past_participle": "tabarthae",
"pastsubj_2p_deut": "do·berth(a)e",
"pastsubj_2s_deut": "do·bertha",
"pastsubj_3s_deut": "do·berad, du·berad",
"pastsubj_3s_prot": "·taibred",
"pastsubj_pp_deut": "do·bertais",
"pastsubj_ps_prot": "·tabarthae",
"present_1p_deut": "do·beram",
"present_1p_prot": "·taibrem",
"present_1s_deut": "do·biur",
"present_1s_prot": "·tabur",
"present_2p_deut": "do·beirid",
"present_2s_deut": "do·bir, du·bir",
"present_2s_prot": "·tabair",
"present_3p_deut": "do·berat",
"present_3p_prot": "·taibret",
"present_3s_deut": "do·beir",
"present_3s_prot": "·tabair",
"present_class": "B I",
"present_pp_deut": "do·bertar",
"present_pp_prot": "·tabratar",
"present_ps_deut": "do·berar",
"present_ps_prot": "·tabarr",
"preterite_1s_deut": "do·biurt",
"preterite_2s_deut": "do·birt",
"preterite_3p_deut": "do·bertatar",
"preterite_3p_prot": "·tubartatar",
"preterite_3s_deut": "do·bert",
"preterite_3s_prot": "·tubart",
"preterite_class": "t",
"preterite_pp_deut": "do·bretha",
"preterite_ps_deut": "do·breth",
"subjunctive_2p_deut": "do·beraid",
"subjunctive_2p_prot": "·taibrid",
"subjunctive_2s_deut": "do·berae",
"subjunctive_2s_prot": "·taibre",
"subjunctive_3p_deut": "do·berat",
"subjunctive_3s_deut": "do·bera",
"subjunctive_3s_prot": "·taibrea",
"subjunctive_class": "a",
"subjunctive_pp_deut": "do·bertar",
"subjunctive_ps_deut": "do·berthar",
"verbal_noun": "tabairt"
},
"name": "sga-conj-complex"
},
{
"args": {
"class": "s-perfect",
"imperfect_3p_prot": "·tartatais",
"pastsubj_1s_prot": "·tartainn",
"pastsubj_3s_prot": "·tartad",
"pastsubj_ps_prot": "·tartae",
"perfect_1p_deut": "do·ratsam",
"perfect_1s_deut": "do·ratus",
"perfect_1s_prot": "·tartus",
"perfect_2p_deut": "do·ratsaid",
"perfect_2p_prot": "·tartsaid",
"perfect_2s_deut": "do·ratais",
"perfect_2s_prot": "·tartais",
"perfect_3p_deut": "do·ratsat",
"perfect_3p_prot": "·tartsat",
"perfect_3s_deut": "do·rat",
"perfect_3s_prot": "·tarat",
"perfect_pp_deut": "do·rata",
"perfect_pp_prot": "·tarta",
"perfect_ps_deut": "do·ratad, du·ratad",
"perfect_ps_prot": "·tartad",
"present_3p_prot": "·tartat",
"present_3s_prot": "·tartai",
"present_class": "A II",
"subjunctive_1p_prot": "·tartam",
"subjunctive_1s_prot": "·tart",
"subjunctive_2p_deut": "do·rataid",
"subjunctive_2p_prot": "·tartaid",
"subjunctive_3p_deut": "do·ratat",
"subjunctive_3p_prot": "·tartat",
"subjunctive_3s_deut": "do·rata",
"subjunctive_3s_prot": "·tarta",
"subjunctive_class": "a",
"subjunctive_pp_deut": "do·rataiter",
"subjunctive_pp_prot": "·tartaiter",
"subjunctive_ps_deut": "do·ratar",
"subjunctive_ps_prot": "·tartar"
},
"name": "sga-conj-complex"
},
{
"args": {
"class": "s-perfect",
"imperative_2p": "tucaid",
"imperative_2s": "tuic",
"pastsubj_3s_prot": "·tucad",
"perfect_1p_prot": "·tucsam",
"perfect_1s_deut": "do·uccus",
"perfect_2s_prot": "·tuicais",
"perfect_3p_deut": "du·ucsat",
"perfect_3s_deut": "do·uic, du·uic, tu·uic, do·uc, du·uc, du·uccai",
"perfect_3s_prot": "·tuic(c), ·tuc",
"perfect_ps_prot": "·tuc(c)ad, ·ducad, ·tuiced",
"present_class": "A II",
"present_ps_prot": "·tucthar",
"subjunctive_class": "a",
"subjunctive_pp_prot": "·duccatar",
"subjunctive_ps_prot": "·tucthar, ·ducthar"
},
"name": "sga-conj-complex"
},
{
"args": {
"1": "p"
},
"name": "sga-mutation"
}
],
"lang": "Old Irish",
"lang_code": "sga",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
{
"_dis": "25 9 9 27 9 9 12",
"kind": "other",
"name": "Old Irish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
14,
23
],
[
110,
119
]
],
"english": "It was a custom with them that two he-goats were brought by them to the temple, and one of the two of them was let go to the wilderness with the sin of the people, and curses were put upon him, and thereupon the other was slain there by the people for their sins.",
"text": "Ba bés leusom do·bertis dá boc leu dochum tempuil, ⁊ no·léicthe indala n‑ái fon díthrub co pecad in popuil, ⁊ do·bertis maldachta foir, ⁊ n⟨o⟩·oircthe didiu and ó popul tar cenn a pecthae ind aile.",
"translation": "It was a custom with them that two he-goats were brought by them to the temple, and one of the two of them was let go to the wilderness with the sin of the people, and curses were put upon him, and thereupon the other was slain there by the people for their sins.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to bring"
],
"head_nr": 1,
"id": "en-dobeir-sga-verb-wqGAkL8-",
"links": [
[
"bring",
"bring"
]
]
},
{
"categories": [],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
13,
21
]
],
"english": "It is false testimony that we give to God in that case.",
"text": "Is gúḟorcell do·beram do Día amal ṡodin.",
"translation": "It is false testimony that we give to God in that case.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to give"
],
"head_nr": 1,
"id": "en-dobeir-sga-verb-jKZk8JaJ",
"links": [
[
"give",
"give"
]
]
},
{
"categories": [],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
43,
53
]
],
"english": "As it does not make a neuter of [that which is] Tiberis that flumen is put with it, so it does not make a neuter of [that which is] Suthul, that oppidum is conjoined to it.",
"text": "Amal nád ṅdéni neutur dindí as Tiberis cía do·berthar flumen friss, síc ní déni neutur dindí as Suthul ci ad·comaltar oppidum friss.",
"translation": "As it does not make a neuter of [that which is] Tiberis that flumen is put with it, so it does not make a neuter of [that which is] Suthul, that oppidum is conjoined to it.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to place, put"
],
"head_nr": 1,
"id": "en-dobeir-sga-verb-ApjezbUQ",
"links": [
[
"place",
"place"
],
[
"put",
"put"
]
]
},
{
"categories": [
{
"_dis": "25 9 9 27 9 9 12",
"kind": "other",
"name": "Old Irish entries with incorrect language header",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "13 13 13 13 13 13 21",
"kind": "other",
"name": "Old Irish terms prefixed with ad-",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "13 13 13 13 13 13 21",
"kind": "other",
"name": "Old Irish terms prefixed with ro-",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "13 13 13 13 13 13 21",
"kind": "other",
"name": "Old Irish terms prefixed with to-",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "14 14 14 14 14 14 17",
"kind": "other",
"name": "Pages with 2 entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
},
{
"_dis": "14 14 14 14 14 14 17",
"kind": "other",
"name": "Pages with entries",
"parents": [],
"source": "w+disamb"
}
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
18,
26
]
],
"english": "He prays not that punishment should be inflicted on them, but that they may remain in his company.",
"text": "Ní·guid dígail du thabairt foraib, acht corru·anat inna arrad.",
"translation": "He prays not that punishment should be inflicted on them, but that they may remain in his company.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to inflict (punishment)"
],
"head_nr": 1,
"id": "en-dobeir-sga-verb-9NekMQxz",
"links": [
[
"inflict",
"inflict"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/d̪oˈbʲeɾʲ/"
}
],
"word": "dobeir"
}
{
"categories": [
"Middle Irish entries with incorrect language header",
"Middle Irish lemmas",
"Middle Irish terms derived from Old Irish",
"Middle Irish terms derived from Proto-Indo-European",
"Middle Irish terms derived from the Proto-Indo-European root *bʰer-",
"Middle Irish terms inherited from Old Irish",
"Middle Irish verbs",
"Old Irish a subjunctive verbs",
"Old Irish class A II present verbs",
"Old Irish class B I present verbs",
"Old Irish complex verbs",
"Old Irish entries with incorrect language header",
"Old Irish lemmas",
"Old Irish suppletive verbs",
"Old Irish t preterite verbs",
"Old Irish terms derived from Proto-Celtic",
"Old Irish terms derived from Proto-Indo-European",
"Old Irish terms derived from the Proto-Indo-European root *bʰer-",
"Old Irish terms derived from the Proto-Indo-European root *deh₃-",
"Old Irish terms derived from the Proto-Indo-European root *h₂neḱ-",
"Old Irish terms prefixed with ad-",
"Old Irish terms prefixed with ro-",
"Old Irish terms prefixed with to-",
"Old Irish terms with IPA pronunciation",
"Old Irish verbs",
"Old Irish é future verbs",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries"
],
"descendants": [
{
"lang": "Irish",
"lang_code": "ga",
"word": "bheir"
},
{
"lang": "Irish",
"lang_code": "ga",
"word": "tabhair"
},
{
"lang": "Manx",
"lang_code": "gv",
"word": "ver"
},
{
"lang": "Manx",
"lang_code": "gv",
"word": "toyr"
},
{
"lang": "Scottish Gaelic",
"lang_code": "gd",
"word": "bheir"
},
{
"lang": "Scottish Gaelic",
"lang_code": "gd",
"word": "tabhair"
},
{
"lang": "Scottish Gaelic",
"lang_code": "gd",
"word": "thoir"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "mga",
"2": "ine-pro",
"3": "*bʰer-"
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "mga",
"2": "sga",
"3": "do·beir"
},
"expansion": "Old Irish do·beir",
"name": "inh"
}
],
"etymology_text": "From Old Irish do·beir.",
"forms": [
{
"form": "do·beir",
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "·tabair",
"tags": [
"prototonic"
]
},
{
"form": "tabairt",
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "mutation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "do·beir",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "do·mbeir",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "mga",
"2": "verb",
"3": "prototonic",
"4": "·tabair",
"5": "verbal noun",
"6": "tabairt",
"head": "do·beir"
},
"expansion": "do·beir (prototonic ·tabair, verbal noun tabairt)",
"name": "head"
}
],
"lang": "Middle Irish",
"lang_code": "mga",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"glosses": [
"to bring, take"
],
"links": [
[
"bring",
"bring"
],
[
"take",
"take"
]
]
},
{
"glosses": [
"to give"
],
"links": [
[
"give",
"give"
]
]
},
{
"glosses": [
"to place, put"
],
"links": [
[
"place",
"place"
],
[
"put",
"put"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/d̪oˈbʲeɾʲ/"
}
],
"word": "dobeir"
}
{
"categories": [
"Old Irish a subjunctive verbs",
"Old Irish class A II present verbs",
"Old Irish class B I present verbs",
"Old Irish complex verbs",
"Old Irish entries with incorrect language header",
"Old Irish lemmas",
"Old Irish suppletive verbs",
"Old Irish t preterite verbs",
"Old Irish terms derived from Proto-Celtic",
"Old Irish terms derived from Proto-Indo-European",
"Old Irish terms derived from the Proto-Indo-European root *bʰer-",
"Old Irish terms derived from the Proto-Indo-European root *deh₃-",
"Old Irish terms derived from the Proto-Indo-European root *h₂neḱ-",
"Old Irish terms prefixed with ad-",
"Old Irish terms prefixed with ro-",
"Old Irish terms prefixed with to-",
"Old Irish terms with IPA pronunciation",
"Old Irish verbs",
"Old Irish é future verbs",
"Pages with 2 entries",
"Pages with entries"
],
"derived": [
{
"word": "do·beir ainm do"
},
{
"word": "do·beir anál fo"
},
{
"word": "do·beir druimm fri"
},
{
"word": "do·beir fo"
},
{
"word": "do·beir glún fri gliaid"
},
{
"word": "do·beir mallachta for"
},
{
"word": "fo·tabair"
},
{
"word": "fris·tabair"
},
{
"word": "imm·tabair"
}
],
"descendants": [
{
"descendants": [
{
"lang": "Irish",
"lang_code": "ga",
"word": "bheir"
},
{
"lang": "Irish",
"lang_code": "ga",
"word": "tabhair"
},
{
"lang": "Manx",
"lang_code": "gv",
"word": "ver"
},
{
"lang": "Manx",
"lang_code": "gv",
"word": "toyr"
},
{
"lang": "Scottish Gaelic",
"lang_code": "gd",
"word": "bheir"
},
{
"lang": "Scottish Gaelic",
"lang_code": "gd",
"word": "tabhair"
},
{
"lang": "Scottish Gaelic",
"lang_code": "gd",
"word": "thoir"
}
],
"lang": "Middle Irish",
"lang_code": "mga",
"word": "do·beir"
}
],
"etymology_templates": [
{
"args": {
"1": "sga",
"2": "ine-pro",
"3": "*bʰer-",
"4": "*deh₃-",
"5": "*h₂neḱ-"
},
"expansion": "",
"name": "root"
},
{
"args": {
"1": "sga",
"2": "to",
"3": "beirid"
},
"expansion": "to- + beirid",
"name": "prefix"
},
{
"args": {
"1": "sga",
"2": "to-",
"3": "ro-",
"4": "ad-"
},
"expansion": "to- + ro- + ad-",
"name": "affix"
},
{
"args": {
"1": "sga",
"2": "cel-pro",
"3": "*dāti"
},
"expansion": "Proto-Celtic *dāti",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "sga",
"2": "ine-pro",
"3": "*déh₃t",
"4": "",
"5": "to give"
},
"expansion": "Proto-Indo-European *déh₃t (“to give”)",
"name": "der"
},
{
"args": {
"1": "to make something arrive"
},
"expansion": "“to make something arrive”",
"name": "m-g"
}
],
"etymology_text": "From to- + beirid.\nThe perfective form do·rat is from to- + ro- + ad- + Proto-Celtic *dāti, from Proto-Indo-European *déh₃t (“to give”).\nThe perfective form do·uic is originally a causative “to make something arrive” of do·icc (“to come”). These forms may become conflated with the unrelated verb do·ucai (“to understand”) and in some contexts it may be unclear which of the two verbs is intended.",
"forms": [
{
"form": "do·beir",
"head_nr": 1,
"tags": [
"canonical"
]
},
{
"form": "·tabair",
"head_nr": 1,
"tags": [
"prototonic"
]
},
{
"form": "tabairt",
"head_nr": 1,
"tags": [
"noun-from-verb"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sga-conj-complex\n",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "do·biur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "do·bir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "du·bir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "do·beir",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do·beram",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "do·beirid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "do·berat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "do·berar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"passive",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "do·bertar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"passive",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "·tabur",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "·tabair",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "·tabair",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "·taibrem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "·taibret",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "·tabarr",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"passive",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "·tabratar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"passive",
"plural",
"present"
]
},
{
"form": "do·berinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "do·bertha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "do·bered",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do·bermis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "do·berthe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "do·bertis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "do·berthe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"singular"
]
},
{
"form": "do·bertis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"plural"
]
},
{
"form": "·taibrinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "·tabartha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "·taibred",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "·tabarmis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "·tabarthe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "·tabartis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "·tabarthe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"singular"
]
},
{
"form": "·tabartis",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"plural"
]
},
{
"form": "do·biurt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "do·birt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "do·bert",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do·bertatar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "do·breth",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"preterite",
"singular"
]
},
{
"form": "do·bretha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"plural",
"preterite"
]
},
{
"form": "·tubart",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"preterite",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "·tubartatar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"preterite",
"third-person"
]
},
{
"form": "do·bér",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "do·bérae",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "do·béra",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do·bérat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"future",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "do·bérthar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"passive",
"singular"
]
},
{
"form": "do·bértar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"passive",
"plural"
]
},
{
"form": "·tibér",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "·tibérae",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"future",
"singular"
]
},
{
"form": "·tibérthar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"future",
"passive",
"singular"
]
},
{
"form": "do·bérainn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "do·bérad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do·bérmais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "do·bérthe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "do·bérthae",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural"
]
},
{
"form": "·taibrinn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "·tibérad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "·tibértais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "·tibérthae",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"passive",
"singular"
]
},
{
"form": "·tibértais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"conditional",
"error-unrecognized-form",
"passive",
"plural"
]
},
{
"form": "do·berae",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "do·bera",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "do·beraid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "do·berat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "do·berthar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "do·bertar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "·taibre",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "·taibrea",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "·taibrid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "do·bertha",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "do·berad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "du·berad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "do·berthe",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "do·berthae",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "do·bertais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"past",
"plural",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "·taibred",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "·tabarthae",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "tabair",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "taibred",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperative",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "taibrem",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "taibrid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "taibret",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperative",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "tabarr",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"singular"
]
},
{
"form": "tabartar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"imperative",
"passive",
"plural"
]
},
{
"form": "tabairt",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"noun-from-verb",
"singular"
]
},
{
"form": "tabarthae",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"participle",
"past",
"singular"
]
},
{
"form": "tabarthi",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"singular"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sga-conj-complex\n",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "·tartai",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"present",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "·tartat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"plural",
"present",
"third-person"
]
},
{
"form": "·tartatais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "do·ratus",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "do·ratais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "do·rat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do·ratsam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "do·ratsaid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "do·ratsat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "do·ratad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "du·ratad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "do·rata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "·tartus",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "·tartais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "·tarat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "·tartsaid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "·tartsat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "·tartad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "·tarta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "do·rata",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "do·rataid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "do·ratat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "do·ratar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "do·rataiter",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "·tart",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "·tarta",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"present",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "·tartam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "·tartaid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "·tartat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"plural",
"present",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "·tartar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "·tartaiter",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "·tartainn",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "·tartad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "·tartae",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"past",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "conjugation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sga-conj-complex\n",
"source": "conjugation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "·tucthar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"indicative",
"passive",
"present",
"singular"
]
},
{
"form": "do·uccus",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "do·uic",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "du·uic",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "tu·uic",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "do·uc",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "du·uc",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "du·uccai",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "du·ucsat",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"plural",
"third-person"
]
},
{
"form": "·tuicais",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "·tuic",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "·tuicc",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "·tuc",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"singular",
"third-person"
]
},
{
"form": "·tucsam",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"perfect",
"plural"
]
},
{
"form": "·tucad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "·tuccad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "·ducad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "·tuiced",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"perfect",
"singular"
]
},
{
"form": "·tucthar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "·ducthar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"present",
"singular",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "·duccatar",
"source": "conjugation",
"tags": [
"error-unrecognized-form",
"passive",
"plural",
"present",
"subjunctive"
]
},
{
"form": "·tucad",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"error-unrecognized-form",
"past",
"singular",
"subjunctive",
"third-person"
]
},
{
"form": "tuic",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperative",
"singular"
]
},
{
"form": "tucaid",
"source": "conjugation",
"tags": [
"active",
"imperative",
"plural"
]
},
{
"form": "no-table-tags",
"source": "mutation",
"tags": [
"table-tags"
]
},
{
"form": "sga-mutation",
"source": "mutation",
"tags": [
"inflection-template"
]
},
{
"form": "do·beir",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
},
{
"form": "do·mbeir",
"source": "mutation",
"tags": [
"error-unrecognized-form"
]
}
],
"head_templates": [
{
"args": {
"1": "sga",
"10": "{{{prot2}}}",
"11": "verbal noun",
"12": "tabairt",
"13": "",
"14": "{{{2}}}",
"2": "verb",
"3": "",
"4": "{{{conj}}}",
"5": "",
"6": "{{{conj2}}}",
"7": "prototonic",
"8": "·tabair",
"9": "",
"altform": "",
"head": "do·beir"
},
"expansion": "do·beir (prototonic ·tabair, verbal noun tabairt)",
"name": "head"
},
{
"args": {
"1": "tabairt",
"head": "do·beir",
"prot": "·tabair"
},
"expansion": "do·beir (prototonic ·tabair, verbal noun tabairt)",
"name": "sga-verb"
}
],
"inflection_templates": [
{
"args": {
"conditional_1p_deut": "do·bérmais",
"conditional_1s_deut": "do·bérainn",
"conditional_1s_prot": "·taibrinn",
"conditional_2p_deut": "do·bérth(a)e",
"conditional_3p_prot": "·tibértais",
"conditional_3s_deut": "do·bérad",
"conditional_3s_prot": "·tibérad",
"conditional_pp_prot": "·tibértais",
"conditional_ps_prot": "·tibérthae",
"future_1s_deut": "do·bér",
"future_1s_prot": "·tibér",
"future_2s_deut": "do·bérae",
"future_2s_prot": "·tibérae",
"future_3p_deut": "do·bérat",
"future_3s_deut": "do·béra",
"future_class": "é",
"future_pp_deut": "do·bértar",
"future_ps_deut": "do·bérthar",
"future_ps_prot": "·tibérthar",
"imperative_1p": "taibrem",
"imperative_2p": "taibrid",
"imperative_2s": "tabair",
"imperative_3p": "taibret",
"imperative_3s": "taibred",
"imperative_pp": "tabartar",
"imperative_ps": "tabarr",
"imperfect_1p_deut": "do·bermis",
"imperfect_1p_prot": "·tabarmis",
"imperfect_1s_deut": "do·berinn",
"imperfect_1s_prot": "·taibrinn",
"imperfect_2p_deut": "do·berthe",
"imperfect_2p_prot": "·tabarthe",
"imperfect_2s_deut": "do·bertha",
"imperfect_2s_prot": "·tabartha",
"imperfect_3p_deut": "do·bertis",
"imperfect_3p_prot": "·tabartis",
"imperfect_3s_deut": "do·bered",
"imperfect_3s_prot": "·taibred",
"imperfect_pp_deut": "do·bertis",
"imperfect_pp_prot": "·tabartis",
"imperfect_ps_deut": "do·berthe",
"imperfect_ps_prot": "·tabarthe",
"necessity": "tabarthi",
"past_participle": "tabarthae",
"pastsubj_2p_deut": "do·berth(a)e",
"pastsubj_2s_deut": "do·bertha",
"pastsubj_3s_deut": "do·berad, du·berad",
"pastsubj_3s_prot": "·taibred",
"pastsubj_pp_deut": "do·bertais",
"pastsubj_ps_prot": "·tabarthae",
"present_1p_deut": "do·beram",
"present_1p_prot": "·taibrem",
"present_1s_deut": "do·biur",
"present_1s_prot": "·tabur",
"present_2p_deut": "do·beirid",
"present_2s_deut": "do·bir, du·bir",
"present_2s_prot": "·tabair",
"present_3p_deut": "do·berat",
"present_3p_prot": "·taibret",
"present_3s_deut": "do·beir",
"present_3s_prot": "·tabair",
"present_class": "B I",
"present_pp_deut": "do·bertar",
"present_pp_prot": "·tabratar",
"present_ps_deut": "do·berar",
"present_ps_prot": "·tabarr",
"preterite_1s_deut": "do·biurt",
"preterite_2s_deut": "do·birt",
"preterite_3p_deut": "do·bertatar",
"preterite_3p_prot": "·tubartatar",
"preterite_3s_deut": "do·bert",
"preterite_3s_prot": "·tubart",
"preterite_class": "t",
"preterite_pp_deut": "do·bretha",
"preterite_ps_deut": "do·breth",
"subjunctive_2p_deut": "do·beraid",
"subjunctive_2p_prot": "·taibrid",
"subjunctive_2s_deut": "do·berae",
"subjunctive_2s_prot": "·taibre",
"subjunctive_3p_deut": "do·berat",
"subjunctive_3s_deut": "do·bera",
"subjunctive_3s_prot": "·taibrea",
"subjunctive_class": "a",
"subjunctive_pp_deut": "do·bertar",
"subjunctive_ps_deut": "do·berthar",
"verbal_noun": "tabairt"
},
"name": "sga-conj-complex"
},
{
"args": {
"class": "s-perfect",
"imperfect_3p_prot": "·tartatais",
"pastsubj_1s_prot": "·tartainn",
"pastsubj_3s_prot": "·tartad",
"pastsubj_ps_prot": "·tartae",
"perfect_1p_deut": "do·ratsam",
"perfect_1s_deut": "do·ratus",
"perfect_1s_prot": "·tartus",
"perfect_2p_deut": "do·ratsaid",
"perfect_2p_prot": "·tartsaid",
"perfect_2s_deut": "do·ratais",
"perfect_2s_prot": "·tartais",
"perfect_3p_deut": "do·ratsat",
"perfect_3p_prot": "·tartsat",
"perfect_3s_deut": "do·rat",
"perfect_3s_prot": "·tarat",
"perfect_pp_deut": "do·rata",
"perfect_pp_prot": "·tarta",
"perfect_ps_deut": "do·ratad, du·ratad",
"perfect_ps_prot": "·tartad",
"present_3p_prot": "·tartat",
"present_3s_prot": "·tartai",
"present_class": "A II",
"subjunctive_1p_prot": "·tartam",
"subjunctive_1s_prot": "·tart",
"subjunctive_2p_deut": "do·rataid",
"subjunctive_2p_prot": "·tartaid",
"subjunctive_3p_deut": "do·ratat",
"subjunctive_3p_prot": "·tartat",
"subjunctive_3s_deut": "do·rata",
"subjunctive_3s_prot": "·tarta",
"subjunctive_class": "a",
"subjunctive_pp_deut": "do·rataiter",
"subjunctive_pp_prot": "·tartaiter",
"subjunctive_ps_deut": "do·ratar",
"subjunctive_ps_prot": "·tartar"
},
"name": "sga-conj-complex"
},
{
"args": {
"class": "s-perfect",
"imperative_2p": "tucaid",
"imperative_2s": "tuic",
"pastsubj_3s_prot": "·tucad",
"perfect_1p_prot": "·tucsam",
"perfect_1s_deut": "do·uccus",
"perfect_2s_prot": "·tuicais",
"perfect_3p_deut": "du·ucsat",
"perfect_3s_deut": "do·uic, du·uic, tu·uic, do·uc, du·uc, du·uccai",
"perfect_3s_prot": "·tuic(c), ·tuc",
"perfect_ps_prot": "·tuc(c)ad, ·ducad, ·tuiced",
"present_class": "A II",
"present_ps_prot": "·tucthar",
"subjunctive_class": "a",
"subjunctive_pp_prot": "·duccatar",
"subjunctive_ps_prot": "·tucthar, ·ducthar"
},
"name": "sga-conj-complex"
},
{
"args": {
"1": "p"
},
"name": "sga-mutation"
}
],
"lang": "Old Irish",
"lang_code": "sga",
"pos": "verb",
"senses": [
{
"categories": [
"Old Irish terms with quotations"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
14,
23
],
[
110,
119
]
],
"english": "It was a custom with them that two he-goats were brought by them to the temple, and one of the two of them was let go to the wilderness with the sin of the people, and curses were put upon him, and thereupon the other was slain there by the people for their sins.",
"text": "Ba bés leusom do·bertis dá boc leu dochum tempuil, ⁊ no·léicthe indala n‑ái fon díthrub co pecad in popuil, ⁊ do·bertis maldachta foir, ⁊ n⟨o⟩·oircthe didiu and ó popul tar cenn a pecthae ind aile.",
"translation": "It was a custom with them that two he-goats were brought by them to the temple, and one of the two of them was let go to the wilderness with the sin of the people, and curses were put upon him, and thereupon the other was slain there by the people for their sins.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to bring"
],
"head_nr": 1,
"links": [
[
"bring",
"bring"
]
]
},
{
"categories": [
"Old Irish terms with quotations"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
13,
21
]
],
"english": "It is false testimony that we give to God in that case.",
"text": "Is gúḟorcell do·beram do Día amal ṡodin.",
"translation": "It is false testimony that we give to God in that case.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to give"
],
"head_nr": 1,
"links": [
[
"give",
"give"
]
]
},
{
"categories": [
"Old Irish terms with quotations"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
43,
53
]
],
"english": "As it does not make a neuter of [that which is] Tiberis that flumen is put with it, so it does not make a neuter of [that which is] Suthul, that oppidum is conjoined to it.",
"text": "Amal nád ṅdéni neutur dindí as Tiberis cía do·berthar flumen friss, síc ní déni neutur dindí as Suthul ci ad·comaltar oppidum friss.",
"translation": "As it does not make a neuter of [that which is] Tiberis that flumen is put with it, so it does not make a neuter of [that which is] Suthul, that oppidum is conjoined to it.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to place, put"
],
"head_nr": 1,
"links": [
[
"place",
"place"
],
[
"put",
"put"
]
]
},
{
"categories": [
"Old Irish terms with quotations"
],
"examples": [
{
"bold_text_offsets": [
[
18,
26
]
],
"english": "He prays not that punishment should be inflicted on them, but that they may remain in his company.",
"text": "Ní·guid dígail du thabairt foraib, acht corru·anat inna arrad.",
"translation": "He prays not that punishment should be inflicted on them, but that they may remain in his company.",
"type": "example"
}
],
"glosses": [
"to inflict (punishment)"
],
"head_nr": 1,
"links": [
[
"inflict",
"inflict"
]
]
}
],
"sounds": [
{
"ipa": "/d̪oˈbʲeɾʲ/"
}
],
"word": "dobeir"
}
Download raw JSONL data for dobeir meaning in All languages combined (32.0kB)
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: dobeir/Middle Irish 'radical' base_tags=set()",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Middle Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'lenition'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Middle Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'nasalization'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Middle Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "page/1713/20221215",
"msg": "later head without list of senses,template node #, dobeir/Old Irish",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'imperfect indicative'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'imperfect indicative'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'verbal of necessity'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'imperfect indicative'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'imperfect indicative'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'verbal of necessity'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'imperfect indicative'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'imperfect indicative'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'verbal of necessity'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/865",
"msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: dobeir/Old Irish 'radical' base_tags=set()",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'lenition'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
{
"called_from": "inflection/735",
"msg": "inflection table: unrecognized header: 'nasalization'",
"path": [
"dobeir"
],
"section": "Old Irish",
"subsection": "verb",
"title": "dobeir",
"trace": ""
}
This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.
If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.