"dobeir" meaning in All languages combined

See dobeir on Wiktionary

Verb [Middle Irish]

IPA: /d̪oˈbʲeɾʲ/ Forms: do·beir [canonical], ·tabair [prototonic], tabairt [noun-from-verb], no-table-tags [table-tags], do·beir [error-unrecognized-form], do·mbeir [error-unrecognized-form]
Etymology: From Old Irish do·beir. Etymology templates: {{root|mga|ine-pro|*bʰer-}}, {{inh|mga|sga|do·beir}} Old Irish do·beir Head templates: {{head|mga|verb|prototonic|·tabair|verbal noun|tabairt|head=do·beir}} do·beir (prototonic ·tabair, verbal noun tabairt)
  1. to bring, take
    Sense id: en-dobeir-mga-verb-MHI-IGTg Categories (other): Middle Irish entries with incorrect language header, Old Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Middle Irish entries with incorrect language header: 58 21 21 Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 25 9 9 27 9 9 12
  2. to give
    Sense id: en-dobeir-mga-verb-jKZk8JaJ
  3. to place, put
    Sense id: en-dobeir-mga-verb-ApjezbUQ

Verb [Old Irish]

IPA: /d̪oˈbʲeɾʲ/
Etymology: From to- + beirid. The perfective form do·rat is from to- + ro- + ad- + Proto-Celtic *dāti, from Proto-Indo-European *déh₃t (“to give”). The perfective form do·uic is originally a causative “to make something arrive” of do·icc (“to come”). These forms may become conflated with the unrelated verb do·ucai (“to understand”) and in some contexts it may be unclear which of the two verbs is intended. Etymology templates: {{root|sga|ine-pro|*bʰer-|*deh₃-|*h₂neḱ-}}, {{prefix|sga|to|beirid}} to- + beirid, {{affix|sga|to-|ro-|ad-}} to- + ro- + ad-, {{der|sga|cel-pro|*dāti}} Proto-Celtic *dāti, {{der|sga|ine-pro|*déh₃t||to give}} Proto-Indo-European *déh₃t (“to give”), {{m-g|to make something arrive}} “to make something arrive” Head templates: {{head|sga|verb||{{{conj}}}||{{{conj2}}}|prototonic|·tabair||{{{prot2}}}|verbal noun|tabairt||{{{2}}}|altform=|head=do·beir}} do·beir (prototonic ·tabair, verbal noun tabairt), {{sga-verb|tabairt|head=do·beir|prot=·tabair}} do·beir (prototonic ·tabair, verbal noun tabairt) Inflection templates: {{sga-conj-complex|conditional_1p_deut=do·bérmais|conditional_1s_deut=do·bérainn|conditional_1s_prot=·taibrinn|conditional_2p_deut=do·bérth(a)e|conditional_3p_prot=·tibértais|conditional_3s_deut=do·bérad|conditional_3s_prot=·tibérad|conditional_pp_prot=·tibértais|conditional_ps_prot=·tibérthae|future_1s_deut=do·bér|future_1s_prot=·tibér|future_2s_deut=do·bérae|future_2s_prot=·tibérae|future_3p_deut=do·bérat|future_3s_deut=do·béra|future_class=é|future_pp_deut=do·bértar|future_ps_deut=do·bérthar|future_ps_prot=·tibérthar|imperative_1p=taibrem|imperative_2p=taibrid|imperative_2s=tabair|imperative_3p=taibret|imperative_3s=taibred|imperative_pp=tabartar|imperative_ps=tabarr|imperfect_1p_deut=do·bermis|imperfect_1p_prot=·tabarmis|imperfect_1s_deut=do·berinn|imperfect_1s_prot=·taibrinn|imperfect_2p_deut=do·berthe|imperfect_2p_prot=·tabarthe|imperfect_2s_deut=do·bertha|imperfect_2s_prot=·tabartha|imperfect_3p_deut=do·bertis|imperfect_3p_prot=·tabartis|imperfect_3s_deut=do·bered|imperfect_3s_prot=·taibred|imperfect_pp_deut=do·bertis|imperfect_pp_prot=·tabartis|imperfect_ps_deut=do·berthe|imperfect_ps_prot=·tabarthe|necessity=tabarthi|past_participle=tabarthae|pastsubj_2p_deut=do·berth(a)e|pastsubj_2s_deut=do·bertha|pastsubj_3s_deut=do·berad, du·berad|pastsubj_3s_prot=·taibred|pastsubj_pp_deut=do·bertais|pastsubj_ps_prot=·tabarthae|present_1p_deut=do·beram|present_1p_prot=·taibrem|present_1s_deut=do·biur|present_1s_prot=·tabur|present_2p_deut=do·beirid|present_2s_deut=do·bir, du·bir|present_2s_prot=·tabair|present_3p_deut=do·berat|present_3p_prot=·taibret|present_3s_deut=do·beir|present_3s_prot=·tabair|present_class=B I|present_pp_deut=do·bertar|present_pp_prot=·tabratar|present_ps_deut=do·berar|present_ps_prot=·tabarr|preterite_1s_deut=do·biurt|preterite_2s_deut=do·birt|preterite_3p_deut=do·bertatar|preterite_3p_prot=·tubartatar|preterite_3s_deut=do·bert|preterite_3s_prot=·tubart|preterite_class=t|preterite_pp_deut=do·bretha|preterite_ps_deut=do·breth|subjunctive_2p_deut=do·beraid|subjunctive_2p_prot=·taibrid|subjunctive_2s_deut=do·berae|subjunctive_2s_prot=·taibre|subjunctive_3p_deut=do·berat|subjunctive_3s_deut=do·bera|subjunctive_3s_prot=·taibrea|subjunctive_class=a|subjunctive_pp_deut=do·bertar|subjunctive_ps_deut=do·berthar|verbal_noun=tabairt}}, {{sga-conj-complex|class=s-perfect|imperfect_3p_prot=·tartatais|pastsubj_1s_prot=·tartainn|pastsubj_3s_prot=·tartad|pastsubj_ps_prot=·tartae|perfect_1p_deut=do·ratsam|perfect_1s_deut=do·ratus|perfect_1s_prot=·tartus|perfect_2p_deut=do·ratsaid|perfect_2p_prot=·tartsaid|perfect_2s_deut=do·ratais|perfect_2s_prot=·tartais|perfect_3p_deut=do·ratsat|perfect_3p_prot=·tartsat|perfect_3s_deut=do·rat|perfect_3s_prot=·tarat|perfect_pp_deut=do·rata|perfect_pp_prot=·tarta|perfect_ps_deut=do·ratad, du·ratad|perfect_ps_prot=·tartad|present_3p_prot=·tartat|present_3s_prot=·tartai|present_class=A II|subjunctive_1p_prot=·tartam|subjunctive_1s_prot=·tart|subjunctive_2p_deut=do·rataid|subjunctive_2p_prot=·tartaid|subjunctive_3p_deut=do·ratat|subjunctive_3p_prot=·tartat|subjunctive_3s_deut=do·rata|subjunctive_3s_prot=·tarta|subjunctive_class=a|subjunctive_pp_deut=do·rataiter|subjunctive_pp_prot=·tartaiter|subjunctive_ps_deut=do·ratar|subjunctive_ps_prot=·tartar}}, {{sga-conj-complex|class=s-perfect|imperative_2p=tucaid|imperative_2s=tuic|pastsubj_3s_prot=·tucad|perfect_1p_prot=·tucsam|perfect_1s_deut=do·uccus|perfect_2s_prot=·tuicais|perfect_3p_deut=du·ucsat|perfect_3s_deut=do·uic, du·uic, tu·uic, do·uc, du·uc, du·uccai|perfect_3s_prot=·tuic(c), ·tuc|perfect_ps_prot=·tuc(c)ad, ·ducad, ·tuiced|present_class=A II|present_ps_prot=·tucthar|subjunctive_class=a|subjunctive_pp_prot=·duccatar|subjunctive_ps_prot=·tucthar, ·ducthar}}, {{sga-mutation|p}} Forms: do·beir [canonical], ·tabair [prototonic], tabairt [noun-from-verb], no-table-tags [table-tags], do·biur [active, error-unrecognized-form, indicative, present, singular], do·bir [active, error-unrecognized-form, indicative, present, singular], du·bir [active, error-unrecognized-form, indicative, present, singular], do·beir [active, error-unrecognized-form, indicative, present, singular, third-person], do·beram [active, error-unrecognized-form, indicative, plural, present], do·beirid [active, error-unrecognized-form, indicative, plural, present], do·berat [active, error-unrecognized-form, indicative, plural, present, third-person], do·berar [error-unrecognized-form, indicative, passive, present, singular], do·bertar [error-unrecognized-form, indicative, passive, plural, present], ·tabur [active, error-unrecognized-form, indicative, present, singular], ·tabair [active, error-unrecognized-form, indicative, present, singular], ·tabair [active, error-unrecognized-form, indicative, present, singular, third-person], ·taibrem [active, error-unrecognized-form, indicative, plural, present], ·taibret [active, error-unrecognized-form, indicative, plural, present, third-person], ·tabarr [error-unrecognized-form, indicative, passive, present, singular], ·tabratar [error-unrecognized-form, indicative, passive, plural, present], do·berinn [active, error-unrecognized-form, singular], do·bertha [active, error-unrecognized-form, singular], do·bered [active, error-unrecognized-form, singular, third-person], do·bermis [active, error-unrecognized-form, plural], do·berthe [active, error-unrecognized-form, plural], do·bertis [active, error-unrecognized-form, plural, third-person], do·berthe [error-unrecognized-form, passive, singular], do·bertis [error-unrecognized-form, passive, plural], ·taibrinn [active, error-unrecognized-form, singular], ·tabartha [active, error-unrecognized-form, singular], ·taibred [active, error-unrecognized-form, singular, third-person], ·tabarmis [active, error-unrecognized-form, plural], ·tabarthe [active, error-unrecognized-form, plural], ·tabartis [active, error-unrecognized-form, plural, third-person], ·tabarthe [error-unrecognized-form, passive, singular], ·tabartis [error-unrecognized-form, passive, plural], do·biurt [active, error-unrecognized-form, preterite, singular], do·birt [active, error-unrecognized-form, preterite, singular], do·bert [active, error-unrecognized-form, preterite, singular, third-person], do·bertatar [active, error-unrecognized-form, plural, preterite, third-person], do·breth [error-unrecognized-form, passive, preterite, singular], do·bretha [error-unrecognized-form, passive, plural, preterite], ·tubart [active, error-unrecognized-form, preterite, singular, third-person], ·tubartatar [active, error-unrecognized-form, plural, preterite, third-person], do·bér [active, error-unrecognized-form, future, singular], do·bérae [active, error-unrecognized-form, future, singular], do·béra [active, error-unrecognized-form, future, singular, third-person], do·bérat [active, error-unrecognized-form, future, plural, third-person], do·bérthar [error-unrecognized-form, future, passive, singular], do·bértar [error-unrecognized-form, future, passive, plural], ·tibér [active, error-unrecognized-form, future, singular], ·tibérae [active, error-unrecognized-form, future, singular], ·tibérthar [error-unrecognized-form, future, passive, singular], do·bérainn [active, conditional, error-unrecognized-form, singular], do·bérad [active, conditional, error-unrecognized-form, singular, third-person], do·bérmais [active, conditional, error-unrecognized-form, plural], do·bérthe [active, conditional, error-unrecognized-form, plural], do·bérthae [active, conditional, error-unrecognized-form, plural], ·taibrinn [active, conditional, error-unrecognized-form, singular], ·tibérad [active, conditional, error-unrecognized-form, singular, third-person], ·tibértais [active, conditional, error-unrecognized-form, plural, third-person], ·tibérthae [conditional, error-unrecognized-form, passive, singular], ·tibértais [conditional, error-unrecognized-form, passive, plural], do·berae [active, error-unrecognized-form, present, singular, subjunctive], do·bera [active, error-unrecognized-form, present, singular, subjunctive, third-person], do·beraid [active, error-unrecognized-form, plural, present, subjunctive], do·berat [active, error-unrecognized-form, plural, present, subjunctive, third-person], do·berthar [error-unrecognized-form, passive, present, singular, subjunctive], do·bertar [error-unrecognized-form, passive, plural, present, subjunctive], ·taibre [active, error-unrecognized-form, present, singular, subjunctive], ·taibrea [active, error-unrecognized-form, present, singular, subjunctive, third-person], ·taibrid [active, error-unrecognized-form, plural, present, subjunctive], do·bertha [active, error-unrecognized-form, past, singular, subjunctive], do·berad [active, error-unrecognized-form, past, singular, subjunctive, third-person], du·berad [active, error-unrecognized-form, past, singular, subjunctive, third-person], do·berthe [active, error-unrecognized-form, past, plural, subjunctive], do·berthae [active, error-unrecognized-form, past, plural, subjunctive], do·bertais [error-unrecognized-form, passive, past, plural, subjunctive], ·taibred [active, error-unrecognized-form, past, singular, subjunctive, third-person], ·tabarthae [error-unrecognized-form, passive, past, singular, subjunctive], tabair [active, imperative, singular], taibred [active, imperative, singular, third-person], taibrem [active, imperative, plural], taibrid [active, imperative, plural], taibret [active, imperative, plural, third-person], tabarr [imperative, passive, singular], tabartar [imperative, passive, plural], tabairt [active, noun-from-verb, singular], tabarthae [active, participle, past, singular], tabarthi [active, error-unrecognized-form, singular], no-table-tags [table-tags], ·tartai [active, error-unrecognized-form, indicative, present, singular, third-person], ·tartat [active, error-unrecognized-form, indicative, plural, present, third-person], ·tartatais [active, error-unrecognized-form, plural, third-person], do·ratus [active, error-unrecognized-form, perfect, singular], do·ratais [active, error-unrecognized-form, perfect, singular], do·rat [active, error-unrecognized-form, perfect, singular, third-person], do·ratsam [active, error-unrecognized-form, perfect, plural], do·ratsaid [active, error-unrecognized-form, perfect, plural], do·ratsat [active, error-unrecognized-form, perfect, plural, third-person], do·ratad [error-unrecognized-form, passive, perfect, singular], du·ratad [error-unrecognized-form, passive, perfect, singular], do·rata [error-unrecognized-form, passive, perfect, plural], ·tartus [active, error-unrecognized-form, perfect, singular], ·tartais [active, error-unrecognized-form, perfect, singular], ·tarat [active, error-unrecognized-form, perfect, singular, third-person], ·tartsaid [active, error-unrecognized-form, perfect, plural], ·tartsat [active, error-unrecognized-form, perfect, plural, third-person], ·tartad [error-unrecognized-form, passive, perfect, singular], ·tarta [error-unrecognized-form, passive, perfect, plural], do·rata [active, error-unrecognized-form, present, singular, subjunctive, third-person], do·rataid [active, error-unrecognized-form, plural, present, subjunctive], do·ratat [active, error-unrecognized-form, plural, present, subjunctive, third-person], do·ratar [error-unrecognized-form, passive, present, singular, subjunctive], do·rataiter [error-unrecognized-form, passive, plural, present, subjunctive], ·tart [active, error-unrecognized-form, present, singular, subjunctive], ·tarta [active, error-unrecognized-form, present, singular, subjunctive, third-person], ·tartam [active, error-unrecognized-form, plural, present, subjunctive], ·tartaid [active, error-unrecognized-form, plural, present, subjunctive], ·tartat [active, error-unrecognized-form, plural, present, subjunctive, third-person], ·tartar [error-unrecognized-form, passive, present, singular, subjunctive], ·tartaiter [error-unrecognized-form, passive, plural, present, subjunctive], ·tartainn [active, error-unrecognized-form, past, singular, subjunctive], ·tartad [active, error-unrecognized-form, past, singular, subjunctive, third-person], ·tartae [error-unrecognized-form, passive, past, singular, subjunctive], no-table-tags [table-tags], ·tucthar [error-unrecognized-form, indicative, passive, present, singular], do·uccus [active, error-unrecognized-form, perfect, singular], do·uic [active, error-unrecognized-form, perfect, singular, third-person], du·uic [active, error-unrecognized-form, perfect, singular, third-person], tu·uic [active, error-unrecognized-form, perfect, singular, third-person], do·uc [active, error-unrecognized-form, perfect, singular, third-person], du·uc [active, error-unrecognized-form, perfect, singular, third-person], du·uccai [active, error-unrecognized-form, perfect, singular, third-person], du·ucsat [active, error-unrecognized-form, perfect, plural, third-person], ·tuicais [active, error-unrecognized-form, perfect, singular], ·tuic [active, error-unrecognized-form, perfect, singular, third-person], ·tuicc [active, error-unrecognized-form, perfect, singular, third-person], ·tuc [active, error-unrecognized-form, perfect, singular, third-person], ·tucsam [active, error-unrecognized-form, perfect, plural], ·tucad [error-unrecognized-form, passive, perfect, singular], ·tuccad [error-unrecognized-form, passive, perfect, singular], ·ducad [error-unrecognized-form, passive, perfect, singular], ·tuiced [error-unrecognized-form, passive, perfect, singular], ·tucthar [error-unrecognized-form, passive, present, singular, subjunctive], ·ducthar [error-unrecognized-form, passive, present, singular, subjunctive], ·duccatar [error-unrecognized-form, passive, plural, present, subjunctive], ·tucad [active, error-unrecognized-form, past, singular, subjunctive, third-person], tuic [active, imperative, singular], tucaid [active, imperative, plural], no-table-tags [table-tags], do·beir [error-unrecognized-form], do·mbeir [error-unrecognized-form]
  1. to bring
    Sense id: en-dobeir-sga-verb-wqGAkL8- Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 25 9 9 27 9 9 12
  2. to give
    Sense id: en-dobeir-sga-verb-jKZk8JaJ
  3. to place, put
    Sense id: en-dobeir-sga-verb-ApjezbUQ
  4. to inflict (punishment)
    Sense id: en-dobeir-sga-verb-9NekMQxz Categories (other): Old Irish entries with incorrect language header, Old Irish terms prefixed with ad-, Old Irish terms prefixed with ro-, Old Irish terms prefixed with to-, Pages with 2 entries, Pages with entries Disambiguation of Old Irish entries with incorrect language header: 25 9 9 27 9 9 12 Disambiguation of Old Irish terms prefixed with ad-: 13 13 13 13 13 13 21 Disambiguation of Old Irish terms prefixed with ro-: 13 13 13 13 13 13 21 Disambiguation of Old Irish terms prefixed with to-: 13 13 13 13 13 13 21 Disambiguation of Pages with 2 entries: 14 14 14 14 14 14 17 Disambiguation of Pages with entries: 14 14 14 14 14 14 17
The following are not (yet) sense-disambiguated
Derived forms: do·beir ainm do, do·beir anál fo, do·beir druimm fri, do·beir fo, do·beir glún fri gliaid, do·beir mallachta for, fo·tabair, fris·tabair, imm·tabair
{
  "descendants": [
    {
      "lang": "Irish",
      "lang_code": "ga",
      "word": "bheir"
    },
    {
      "lang": "Irish",
      "lang_code": "ga",
      "word": "tabhair"
    },
    {
      "lang": "Manx",
      "lang_code": "gv",
      "word": "ver"
    },
    {
      "lang": "Manx",
      "lang_code": "gv",
      "word": "toyr"
    },
    {
      "lang": "Scottish Gaelic",
      "lang_code": "gd",
      "word": "bheir"
    },
    {
      "lang": "Scottish Gaelic",
      "lang_code": "gd",
      "word": "tabhair"
    },
    {
      "lang": "Scottish Gaelic",
      "lang_code": "gd",
      "word": "thoir"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*bʰer-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mga",
        "2": "sga",
        "3": "do·beir"
      },
      "expansion": "Old Irish do·beir",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Irish do·beir.",
  "forms": [
    {
      "form": "do·beir",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "·tabair",
      "tags": [
        "prototonic"
      ]
    },
    {
      "form": "tabairt",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "do·beir",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "do·mbeir",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mga",
        "2": "verb",
        "3": "prototonic",
        "4": "·tabair",
        "5": "verbal noun",
        "6": "tabairt",
        "head": "do·beir"
      },
      "expansion": "do·beir (prototonic ·tabair, verbal noun tabairt)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Middle Irish",
  "lang_code": "mga",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "58 21 21",
          "kind": "other",
          "name": "Middle Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "25 9 9 27 9 9 12",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to bring, take"
      ],
      "id": "en-dobeir-mga-verb-MHI-IGTg",
      "links": [
        [
          "bring",
          "bring"
        ],
        [
          "take",
          "take"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to give"
      ],
      "id": "en-dobeir-mga-verb-jKZk8JaJ",
      "links": [
        [
          "give",
          "give"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to place, put"
      ],
      "id": "en-dobeir-mga-verb-ApjezbUQ",
      "links": [
        [
          "place",
          "place"
        ],
        [
          "put",
          "put"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/d̪oˈbʲeɾʲ/"
    }
  ],
  "word": "dobeir"
}

{
  "derived": [
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "do·beir ainm do"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "do·beir anál fo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "do·beir druimm fri"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "do·beir fo"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "do·beir glún fri gliaid"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "do·beir mallachta for"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "fo·tabair"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "fris·tabair"
    },
    {
      "_dis1": "0 0 0 0",
      "word": "imm·tabair"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Irish",
          "lang_code": "ga",
          "word": "bheir"
        },
        {
          "lang": "Irish",
          "lang_code": "ga",
          "word": "tabhair"
        },
        {
          "lang": "Manx",
          "lang_code": "gv",
          "word": "ver"
        },
        {
          "lang": "Manx",
          "lang_code": "gv",
          "word": "toyr"
        },
        {
          "lang": "Scottish Gaelic",
          "lang_code": "gd",
          "word": "bheir"
        },
        {
          "lang": "Scottish Gaelic",
          "lang_code": "gd",
          "word": "tabhair"
        },
        {
          "lang": "Scottish Gaelic",
          "lang_code": "gd",
          "word": "thoir"
        }
      ],
      "lang": "Middle Irish",
      "lang_code": "mga",
      "word": "do·beir"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*bʰer-",
        "4": "*deh₃-",
        "5": "*h₂neḱ-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "to",
        "3": "beirid"
      },
      "expansion": "to- + beirid",
      "name": "prefix"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "to-",
        "3": "ro-",
        "4": "ad-"
      },
      "expansion": "to- + ro- + ad-",
      "name": "affix"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*dāti"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *dāti",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*déh₃t",
        "4": "",
        "5": "to give"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *déh₃t (“to give”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "to make something arrive"
      },
      "expansion": "“to make something arrive”",
      "name": "m-g"
    }
  ],
  "etymology_text": "From to- + beirid.\nThe perfective form do·rat is from to- + ro- + ad- + Proto-Celtic *dāti, from Proto-Indo-European *déh₃t (“to give”).\nThe perfective form do·uic is originally a causative “to make something arrive” of do·icc (“to come”). These forms may become conflated with the unrelated verb do·ucai (“to understand”) and in some contexts it may be unclear which of the two verbs is intended.",
  "forms": [
    {
      "form": "do·beir",
      "head_nr": 1,
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "·tabair",
      "head_nr": 1,
      "tags": [
        "prototonic"
      ]
    },
    {
      "form": "tabairt",
      "head_nr": 1,
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-conj-complex\n",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "do·biur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "du·bir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·beir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·beram",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "do·beirid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "do·berat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·berar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "passive",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bertar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "passive",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "·tabur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tabair",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tabair",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·taibrem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "·taibret",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tabarr",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "passive",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tabratar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "passive",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "do·berinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bertha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bered",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bermis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do·berthe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bertis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·berthe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bertis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "·taibrinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tabartha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·taibred",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tabarmis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "·tabarthe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "·tabartis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tabarthe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tabartis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do·biurt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·birt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bert",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bertatar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·breth",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bretha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "·tubart",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tubartatar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bér",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bérae",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·béra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bérat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bérthar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bértar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "·tibér",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tibérae",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tibérthar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bérainn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bérad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bérmais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bérthe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bérthae",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "·taibrinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tibérad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tibértais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tibérthae",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tibértais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do·berae",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·beraid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "do·berat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·berthar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bertar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·taibre",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·taibrea",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·taibrid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bertha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "do·berad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "du·berad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·berthe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "do·berthae",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bertais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "past",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·taibred",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tabarthae",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tabair",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "taibred",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "taibrem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "taibrid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "taibret",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tabarr",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tabartar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tabairt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "noun-from-verb",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tabarthae",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tabarthi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-conj-complex\n",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "·tartai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tartat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tartatais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·ratus",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·ratais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·rat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·ratsam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do·ratsaid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do·ratsat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·ratad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "du·ratad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·rata",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "·tartus",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tartais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tarat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tartsaid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "·tartsat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tartad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tarta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do·rata",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·rataid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "do·ratat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·ratar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "do·rataiter",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·tart",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·tarta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tartam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·tartaid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·tartat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tartar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·tartaiter",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·tartainn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·tartad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tartae",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-conj-complex\n",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "·tucthar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "passive",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·uccus",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·uic",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "du·uic",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tu·uic",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·uc",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "du·uc",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "du·uccai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "du·ucsat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tuicais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tuic",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tuicc",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tuc",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tucsam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "·tucad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tuccad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·ducad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tuiced",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tucthar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·ducthar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·duccatar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·tucad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tuic",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tucaid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "do·beir",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "do·mbeir",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "{{{prot2}}}",
        "11": "verbal noun",
        "12": "tabairt",
        "13": "",
        "14": "{{{2}}}",
        "2": "verb",
        "3": "",
        "4": "{{{conj}}}",
        "5": "",
        "6": "{{{conj2}}}",
        "7": "prototonic",
        "8": "·tabair",
        "9": "",
        "altform": "",
        "head": "do·beir"
      },
      "expansion": "do·beir (prototonic ·tabair, verbal noun tabairt)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tabairt",
        "head": "do·beir",
        "prot": "·tabair"
      },
      "expansion": "do·beir (prototonic ·tabair, verbal noun tabairt)",
      "name": "sga-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "conditional_1p_deut": "do·bérmais",
        "conditional_1s_deut": "do·bérainn",
        "conditional_1s_prot": "·taibrinn",
        "conditional_2p_deut": "do·bérth(a)e",
        "conditional_3p_prot": "·tibértais",
        "conditional_3s_deut": "do·bérad",
        "conditional_3s_prot": "·tibérad",
        "conditional_pp_prot": "·tibértais",
        "conditional_ps_prot": "·tibérthae",
        "future_1s_deut": "do·bér",
        "future_1s_prot": "·tibér",
        "future_2s_deut": "do·bérae",
        "future_2s_prot": "·tibérae",
        "future_3p_deut": "do·bérat",
        "future_3s_deut": "do·béra",
        "future_class": "é",
        "future_pp_deut": "do·bértar",
        "future_ps_deut": "do·bérthar",
        "future_ps_prot": "·tibérthar",
        "imperative_1p": "taibrem",
        "imperative_2p": "taibrid",
        "imperative_2s": "tabair",
        "imperative_3p": "taibret",
        "imperative_3s": "taibred",
        "imperative_pp": "tabartar",
        "imperative_ps": "tabarr",
        "imperfect_1p_deut": "do·bermis",
        "imperfect_1p_prot": "·tabarmis",
        "imperfect_1s_deut": "do·berinn",
        "imperfect_1s_prot": "·taibrinn",
        "imperfect_2p_deut": "do·berthe",
        "imperfect_2p_prot": "·tabarthe",
        "imperfect_2s_deut": "do·bertha",
        "imperfect_2s_prot": "·tabartha",
        "imperfect_3p_deut": "do·bertis",
        "imperfect_3p_prot": "·tabartis",
        "imperfect_3s_deut": "do·bered",
        "imperfect_3s_prot": "·taibred",
        "imperfect_pp_deut": "do·bertis",
        "imperfect_pp_prot": "·tabartis",
        "imperfect_ps_deut": "do·berthe",
        "imperfect_ps_prot": "·tabarthe",
        "necessity": "tabarthi",
        "past_participle": "tabarthae",
        "pastsubj_2p_deut": "do·berth(a)e",
        "pastsubj_2s_deut": "do·bertha",
        "pastsubj_3s_deut": "do·berad, du·berad",
        "pastsubj_3s_prot": "·taibred",
        "pastsubj_pp_deut": "do·bertais",
        "pastsubj_ps_prot": "·tabarthae",
        "present_1p_deut": "do·beram",
        "present_1p_prot": "·taibrem",
        "present_1s_deut": "do·biur",
        "present_1s_prot": "·tabur",
        "present_2p_deut": "do·beirid",
        "present_2s_deut": "do·bir, du·bir",
        "present_2s_prot": "·tabair",
        "present_3p_deut": "do·berat",
        "present_3p_prot": "·taibret",
        "present_3s_deut": "do·beir",
        "present_3s_prot": "·tabair",
        "present_class": "B I",
        "present_pp_deut": "do·bertar",
        "present_pp_prot": "·tabratar",
        "present_ps_deut": "do·berar",
        "present_ps_prot": "·tabarr",
        "preterite_1s_deut": "do·biurt",
        "preterite_2s_deut": "do·birt",
        "preterite_3p_deut": "do·bertatar",
        "preterite_3p_prot": "·tubartatar",
        "preterite_3s_deut": "do·bert",
        "preterite_3s_prot": "·tubart",
        "preterite_class": "t",
        "preterite_pp_deut": "do·bretha",
        "preterite_ps_deut": "do·breth",
        "subjunctive_2p_deut": "do·beraid",
        "subjunctive_2p_prot": "·taibrid",
        "subjunctive_2s_deut": "do·berae",
        "subjunctive_2s_prot": "·taibre",
        "subjunctive_3p_deut": "do·berat",
        "subjunctive_3s_deut": "do·bera",
        "subjunctive_3s_prot": "·taibrea",
        "subjunctive_class": "a",
        "subjunctive_pp_deut": "do·bertar",
        "subjunctive_ps_deut": "do·berthar",
        "verbal_noun": "tabairt"
      },
      "name": "sga-conj-complex"
    },
    {
      "args": {
        "class": "s-perfect",
        "imperfect_3p_prot": "·tartatais",
        "pastsubj_1s_prot": "·tartainn",
        "pastsubj_3s_prot": "·tartad",
        "pastsubj_ps_prot": "·tartae",
        "perfect_1p_deut": "do·ratsam",
        "perfect_1s_deut": "do·ratus",
        "perfect_1s_prot": "·tartus",
        "perfect_2p_deut": "do·ratsaid",
        "perfect_2p_prot": "·tartsaid",
        "perfect_2s_deut": "do·ratais",
        "perfect_2s_prot": "·tartais",
        "perfect_3p_deut": "do·ratsat",
        "perfect_3p_prot": "·tartsat",
        "perfect_3s_deut": "do·rat",
        "perfect_3s_prot": "·tarat",
        "perfect_pp_deut": "do·rata",
        "perfect_pp_prot": "·tarta",
        "perfect_ps_deut": "do·ratad, du·ratad",
        "perfect_ps_prot": "·tartad",
        "present_3p_prot": "·tartat",
        "present_3s_prot": "·tartai",
        "present_class": "A II",
        "subjunctive_1p_prot": "·tartam",
        "subjunctive_1s_prot": "·tart",
        "subjunctive_2p_deut": "do·rataid",
        "subjunctive_2p_prot": "·tartaid",
        "subjunctive_3p_deut": "do·ratat",
        "subjunctive_3p_prot": "·tartat",
        "subjunctive_3s_deut": "do·rata",
        "subjunctive_3s_prot": "·tarta",
        "subjunctive_class": "a",
        "subjunctive_pp_deut": "do·rataiter",
        "subjunctive_pp_prot": "·tartaiter",
        "subjunctive_ps_deut": "do·ratar",
        "subjunctive_ps_prot": "·tartar"
      },
      "name": "sga-conj-complex"
    },
    {
      "args": {
        "class": "s-perfect",
        "imperative_2p": "tucaid",
        "imperative_2s": "tuic",
        "pastsubj_3s_prot": "·tucad",
        "perfect_1p_prot": "·tucsam",
        "perfect_1s_deut": "do·uccus",
        "perfect_2s_prot": "·tuicais",
        "perfect_3p_deut": "du·ucsat",
        "perfect_3s_deut": "do·uic, du·uic, tu·uic, do·uc, du·uc, du·uccai",
        "perfect_3s_prot": "·tuic(c), ·tuc",
        "perfect_ps_prot": "·tuc(c)ad, ·ducad, ·tuiced",
        "present_class": "A II",
        "present_ps_prot": "·tucthar",
        "subjunctive_class": "a",
        "subjunctive_pp_prot": "·duccatar",
        "subjunctive_ps_prot": "·tucthar, ·ducthar"
      },
      "name": "sga-conj-complex"
    },
    {
      "args": {
        "1": "p"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "25 9 9 27 9 9 12",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              14,
              23
            ],
            [
              110,
              119
            ]
          ],
          "english": "It was a custom with them that two he-goats were brought by them to the temple, and one of the two of them was let go to the wilderness with the sin of the people, and curses were put upon him, and thereupon the other was slain there by the people for their sins.",
          "text": "Ba bés leusom do·bertis dá boc leu dochum tempuil, ⁊ no·léicthe indala n‑ái fon díthrub co pecad in popuil, ⁊ do·bertis maldachta foir, ⁊ n⟨o⟩·oircthe didiu and ó popul tar cenn a pecthae ind aile.",
          "translation": "It was a custom with them that two he-goats were brought by them to the temple, and one of the two of them was let go to the wilderness with the sin of the people, and curses were put upon him, and thereupon the other was slain there by the people for their sins.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to bring"
      ],
      "head_nr": 1,
      "id": "en-dobeir-sga-verb-wqGAkL8-",
      "links": [
        [
          "bring",
          "bring"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              13,
              21
            ]
          ],
          "english": "It is false testimony that we give to God in that case.",
          "text": "Is gúḟorcell do·beram do Día amal ṡodin.",
          "translation": "It is false testimony that we give to God in that case.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to give"
      ],
      "head_nr": 1,
      "id": "en-dobeir-sga-verb-jKZk8JaJ",
      "links": [
        [
          "give",
          "give"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              43,
              53
            ]
          ],
          "english": "As it does not make a neuter of [that which is] Tiberis that flumen is put with it, so it does not make a neuter of [that which is] Suthul, that oppidum is conjoined to it.",
          "text": "Amal nád ṅdéni neutur dindí as Tiberis cía do·berthar flumen friss, síc ní déni neutur dindí as Suthul ci ad·comaltar oppidum friss.",
          "translation": "As it does not make a neuter of [that which is] Tiberis that flumen is put with it, so it does not make a neuter of [that which is] Suthul, that oppidum is conjoined to it.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to place, put"
      ],
      "head_nr": 1,
      "id": "en-dobeir-sga-verb-ApjezbUQ",
      "links": [
        [
          "place",
          "place"
        ],
        [
          "put",
          "put"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        {
          "_dis": "25 9 9 27 9 9 12",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish entries with incorrect language header",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "13 13 13 13 13 13 21",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish terms prefixed with ad-",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "13 13 13 13 13 13 21",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish terms prefixed with ro-",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "13 13 13 13 13 13 21",
          "kind": "other",
          "name": "Old Irish terms prefixed with to-",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "14 14 14 14 14 14 17",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with 2 entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        },
        {
          "_dis": "14 14 14 14 14 14 17",
          "kind": "other",
          "name": "Pages with entries",
          "parents": [],
          "source": "w+disamb"
        }
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              18,
              26
            ]
          ],
          "english": "He prays not that punishment should be inflicted on them, but that they may remain in his company.",
          "text": "Ní·guid dígail du thabairt foraib, acht corru·anat inna arrad.",
          "translation": "He prays not that punishment should be inflicted on them, but that they may remain in his company.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to inflict (punishment)"
      ],
      "head_nr": 1,
      "id": "en-dobeir-sga-verb-9NekMQxz",
      "links": [
        [
          "inflict",
          "inflict"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/d̪oˈbʲeɾʲ/"
    }
  ],
  "word": "dobeir"
}
{
  "categories": [
    "Middle Irish entries with incorrect language header",
    "Middle Irish lemmas",
    "Middle Irish terms derived from Old Irish",
    "Middle Irish terms derived from Proto-Indo-European",
    "Middle Irish terms derived from the Proto-Indo-European root *bʰer-",
    "Middle Irish terms inherited from Old Irish",
    "Middle Irish verbs",
    "Old Irish a subjunctive verbs",
    "Old Irish class A II present verbs",
    "Old Irish class B I present verbs",
    "Old Irish complex verbs",
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish suppletive verbs",
    "Old Irish t preterite verbs",
    "Old Irish terms derived from Proto-Celtic",
    "Old Irish terms derived from Proto-Indo-European",
    "Old Irish terms derived from the Proto-Indo-European root *bʰer-",
    "Old Irish terms derived from the Proto-Indo-European root *deh₃-",
    "Old Irish terms derived from the Proto-Indo-European root *h₂neḱ-",
    "Old Irish terms prefixed with ad-",
    "Old Irish terms prefixed with ro-",
    "Old Irish terms prefixed with to-",
    "Old Irish terms with IPA pronunciation",
    "Old Irish verbs",
    "Old Irish é future verbs",
    "Pages with 2 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "descendants": [
    {
      "lang": "Irish",
      "lang_code": "ga",
      "word": "bheir"
    },
    {
      "lang": "Irish",
      "lang_code": "ga",
      "word": "tabhair"
    },
    {
      "lang": "Manx",
      "lang_code": "gv",
      "word": "ver"
    },
    {
      "lang": "Manx",
      "lang_code": "gv",
      "word": "toyr"
    },
    {
      "lang": "Scottish Gaelic",
      "lang_code": "gd",
      "word": "bheir"
    },
    {
      "lang": "Scottish Gaelic",
      "lang_code": "gd",
      "word": "tabhair"
    },
    {
      "lang": "Scottish Gaelic",
      "lang_code": "gd",
      "word": "thoir"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*bʰer-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "mga",
        "2": "sga",
        "3": "do·beir"
      },
      "expansion": "Old Irish do·beir",
      "name": "inh"
    }
  ],
  "etymology_text": "From Old Irish do·beir.",
  "forms": [
    {
      "form": "do·beir",
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "·tabair",
      "tags": [
        "prototonic"
      ]
    },
    {
      "form": "tabairt",
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "do·beir",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "do·mbeir",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "mga",
        "2": "verb",
        "3": "prototonic",
        "4": "·tabair",
        "5": "verbal noun",
        "6": "tabairt",
        "head": "do·beir"
      },
      "expansion": "do·beir (prototonic ·tabair, verbal noun tabairt)",
      "name": "head"
    }
  ],
  "lang": "Middle Irish",
  "lang_code": "mga",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "glosses": [
        "to bring, take"
      ],
      "links": [
        [
          "bring",
          "bring"
        ],
        [
          "take",
          "take"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to give"
      ],
      "links": [
        [
          "give",
          "give"
        ]
      ]
    },
    {
      "glosses": [
        "to place, put"
      ],
      "links": [
        [
          "place",
          "place"
        ],
        [
          "put",
          "put"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/d̪oˈbʲeɾʲ/"
    }
  ],
  "word": "dobeir"
}

{
  "categories": [
    "Old Irish a subjunctive verbs",
    "Old Irish class A II present verbs",
    "Old Irish class B I present verbs",
    "Old Irish complex verbs",
    "Old Irish entries with incorrect language header",
    "Old Irish lemmas",
    "Old Irish suppletive verbs",
    "Old Irish t preterite verbs",
    "Old Irish terms derived from Proto-Celtic",
    "Old Irish terms derived from Proto-Indo-European",
    "Old Irish terms derived from the Proto-Indo-European root *bʰer-",
    "Old Irish terms derived from the Proto-Indo-European root *deh₃-",
    "Old Irish terms derived from the Proto-Indo-European root *h₂neḱ-",
    "Old Irish terms prefixed with ad-",
    "Old Irish terms prefixed with ro-",
    "Old Irish terms prefixed with to-",
    "Old Irish terms with IPA pronunciation",
    "Old Irish verbs",
    "Old Irish é future verbs",
    "Pages with 2 entries",
    "Pages with entries"
  ],
  "derived": [
    {
      "word": "do·beir ainm do"
    },
    {
      "word": "do·beir anál fo"
    },
    {
      "word": "do·beir druimm fri"
    },
    {
      "word": "do·beir fo"
    },
    {
      "word": "do·beir glún fri gliaid"
    },
    {
      "word": "do·beir mallachta for"
    },
    {
      "word": "fo·tabair"
    },
    {
      "word": "fris·tabair"
    },
    {
      "word": "imm·tabair"
    }
  ],
  "descendants": [
    {
      "descendants": [
        {
          "lang": "Irish",
          "lang_code": "ga",
          "word": "bheir"
        },
        {
          "lang": "Irish",
          "lang_code": "ga",
          "word": "tabhair"
        },
        {
          "lang": "Manx",
          "lang_code": "gv",
          "word": "ver"
        },
        {
          "lang": "Manx",
          "lang_code": "gv",
          "word": "toyr"
        },
        {
          "lang": "Scottish Gaelic",
          "lang_code": "gd",
          "word": "bheir"
        },
        {
          "lang": "Scottish Gaelic",
          "lang_code": "gd",
          "word": "tabhair"
        },
        {
          "lang": "Scottish Gaelic",
          "lang_code": "gd",
          "word": "thoir"
        }
      ],
      "lang": "Middle Irish",
      "lang_code": "mga",
      "word": "do·beir"
    }
  ],
  "etymology_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*bʰer-",
        "4": "*deh₃-",
        "5": "*h₂neḱ-"
      },
      "expansion": "",
      "name": "root"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "to",
        "3": "beirid"
      },
      "expansion": "to- + beirid",
      "name": "prefix"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "to-",
        "3": "ro-",
        "4": "ad-"
      },
      "expansion": "to- + ro- + ad-",
      "name": "affix"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "cel-pro",
        "3": "*dāti"
      },
      "expansion": "Proto-Celtic *dāti",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "2": "ine-pro",
        "3": "*déh₃t",
        "4": "",
        "5": "to give"
      },
      "expansion": "Proto-Indo-European *déh₃t (“to give”)",
      "name": "der"
    },
    {
      "args": {
        "1": "to make something arrive"
      },
      "expansion": "“to make something arrive”",
      "name": "m-g"
    }
  ],
  "etymology_text": "From to- + beirid.\nThe perfective form do·rat is from to- + ro- + ad- + Proto-Celtic *dāti, from Proto-Indo-European *déh₃t (“to give”).\nThe perfective form do·uic is originally a causative “to make something arrive” of do·icc (“to come”). These forms may become conflated with the unrelated verb do·ucai (“to understand”) and in some contexts it may be unclear which of the two verbs is intended.",
  "forms": [
    {
      "form": "do·beir",
      "head_nr": 1,
      "tags": [
        "canonical"
      ]
    },
    {
      "form": "·tabair",
      "head_nr": 1,
      "tags": [
        "prototonic"
      ]
    },
    {
      "form": "tabairt",
      "head_nr": 1,
      "tags": [
        "noun-from-verb"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-conj-complex\n",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "do·biur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "du·bir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·beir",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·beram",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "do·beirid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "do·berat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·berar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "passive",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bertar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "passive",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "·tabur",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tabair",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tabair",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·taibrem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "·taibret",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tabarr",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "passive",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tabratar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "passive",
        "plural",
        "present"
      ]
    },
    {
      "form": "do·berinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bertha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bered",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bermis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do·berthe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bertis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·berthe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bertis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "·taibrinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tabartha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·taibred",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tabarmis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "·tabarthe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "·tabartis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tabarthe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tabartis",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do·biurt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·birt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bert",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bertatar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·breth",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "preterite",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bretha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "plural",
        "preterite"
      ]
    },
    {
      "form": "·tubart",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "preterite",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tubartatar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "preterite",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bér",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bérae",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·béra",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bérat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bérthar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bértar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "·tibér",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tibérae",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tibérthar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "future",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bérainn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bérad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bérmais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bérthe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bérthae",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "·taibrinn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tibérad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tibértais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tibérthae",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tibértais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "conditional",
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do·berae",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bera",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·beraid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "do·berat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·berthar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bertar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·taibre",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·taibrea",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·taibrid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bertha",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "do·berad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "du·berad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·berthe",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "do·berthae",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "do·bertais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "past",
        "plural",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·taibred",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tabarthae",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "tabair",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "taibred",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "taibrem",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "taibrid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "taibret",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tabarr",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tabartar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "imperative",
        "passive",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "tabairt",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "noun-from-verb",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tabarthae",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "participle",
        "past",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tabarthi",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-conj-complex\n",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "·tartai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "present",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tartat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "plural",
        "present",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tartatais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·ratus",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·ratais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·rat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·ratsam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do·ratsaid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do·ratsat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·ratad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "du·ratad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·rata",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "·tartus",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tartais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tarat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tartsaid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "·tartsat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tartad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tarta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "do·rata",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·rataid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "do·ratat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·ratar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "do·rataiter",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·tart",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·tarta",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tartam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·tartaid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·tartat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tartar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·tartaiter",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·tartainn",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·tartad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tartae",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-conj-complex\n",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "·tucthar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "indicative",
        "passive",
        "present",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·uccus",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "do·uic",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "du·uic",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tu·uic",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "do·uc",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "du·uc",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "du·uccai",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "du·ucsat",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "plural",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tuicais",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tuic",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tuicc",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tuc",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "singular",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "·tucsam",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "perfect",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "·tucad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tuccad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·ducad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tuiced",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "perfect",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "·tucthar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·ducthar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "present",
        "singular",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·duccatar",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form",
        "passive",
        "plural",
        "present",
        "subjunctive"
      ]
    },
    {
      "form": "·tucad",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "error-unrecognized-form",
        "past",
        "singular",
        "subjunctive",
        "third-person"
      ]
    },
    {
      "form": "tuic",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "singular"
      ]
    },
    {
      "form": "tucaid",
      "source": "conjugation",
      "tags": [
        "active",
        "imperative",
        "plural"
      ]
    },
    {
      "form": "no-table-tags",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "table-tags"
      ]
    },
    {
      "form": "sga-mutation",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "inflection-template"
      ]
    },
    {
      "form": "do·beir",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    },
    {
      "form": "do·mbeir",
      "source": "mutation",
      "tags": [
        "error-unrecognized-form"
      ]
    }
  ],
  "head_templates": [
    {
      "args": {
        "1": "sga",
        "10": "{{{prot2}}}",
        "11": "verbal noun",
        "12": "tabairt",
        "13": "",
        "14": "{{{2}}}",
        "2": "verb",
        "3": "",
        "4": "{{{conj}}}",
        "5": "",
        "6": "{{{conj2}}}",
        "7": "prototonic",
        "8": "·tabair",
        "9": "",
        "altform": "",
        "head": "do·beir"
      },
      "expansion": "do·beir (prototonic ·tabair, verbal noun tabairt)",
      "name": "head"
    },
    {
      "args": {
        "1": "tabairt",
        "head": "do·beir",
        "prot": "·tabair"
      },
      "expansion": "do·beir (prototonic ·tabair, verbal noun tabairt)",
      "name": "sga-verb"
    }
  ],
  "inflection_templates": [
    {
      "args": {
        "conditional_1p_deut": "do·bérmais",
        "conditional_1s_deut": "do·bérainn",
        "conditional_1s_prot": "·taibrinn",
        "conditional_2p_deut": "do·bérth(a)e",
        "conditional_3p_prot": "·tibértais",
        "conditional_3s_deut": "do·bérad",
        "conditional_3s_prot": "·tibérad",
        "conditional_pp_prot": "·tibértais",
        "conditional_ps_prot": "·tibérthae",
        "future_1s_deut": "do·bér",
        "future_1s_prot": "·tibér",
        "future_2s_deut": "do·bérae",
        "future_2s_prot": "·tibérae",
        "future_3p_deut": "do·bérat",
        "future_3s_deut": "do·béra",
        "future_class": "é",
        "future_pp_deut": "do·bértar",
        "future_ps_deut": "do·bérthar",
        "future_ps_prot": "·tibérthar",
        "imperative_1p": "taibrem",
        "imperative_2p": "taibrid",
        "imperative_2s": "tabair",
        "imperative_3p": "taibret",
        "imperative_3s": "taibred",
        "imperative_pp": "tabartar",
        "imperative_ps": "tabarr",
        "imperfect_1p_deut": "do·bermis",
        "imperfect_1p_prot": "·tabarmis",
        "imperfect_1s_deut": "do·berinn",
        "imperfect_1s_prot": "·taibrinn",
        "imperfect_2p_deut": "do·berthe",
        "imperfect_2p_prot": "·tabarthe",
        "imperfect_2s_deut": "do·bertha",
        "imperfect_2s_prot": "·tabartha",
        "imperfect_3p_deut": "do·bertis",
        "imperfect_3p_prot": "·tabartis",
        "imperfect_3s_deut": "do·bered",
        "imperfect_3s_prot": "·taibred",
        "imperfect_pp_deut": "do·bertis",
        "imperfect_pp_prot": "·tabartis",
        "imperfect_ps_deut": "do·berthe",
        "imperfect_ps_prot": "·tabarthe",
        "necessity": "tabarthi",
        "past_participle": "tabarthae",
        "pastsubj_2p_deut": "do·berth(a)e",
        "pastsubj_2s_deut": "do·bertha",
        "pastsubj_3s_deut": "do·berad, du·berad",
        "pastsubj_3s_prot": "·taibred",
        "pastsubj_pp_deut": "do·bertais",
        "pastsubj_ps_prot": "·tabarthae",
        "present_1p_deut": "do·beram",
        "present_1p_prot": "·taibrem",
        "present_1s_deut": "do·biur",
        "present_1s_prot": "·tabur",
        "present_2p_deut": "do·beirid",
        "present_2s_deut": "do·bir, du·bir",
        "present_2s_prot": "·tabair",
        "present_3p_deut": "do·berat",
        "present_3p_prot": "·taibret",
        "present_3s_deut": "do·beir",
        "present_3s_prot": "·tabair",
        "present_class": "B I",
        "present_pp_deut": "do·bertar",
        "present_pp_prot": "·tabratar",
        "present_ps_deut": "do·berar",
        "present_ps_prot": "·tabarr",
        "preterite_1s_deut": "do·biurt",
        "preterite_2s_deut": "do·birt",
        "preterite_3p_deut": "do·bertatar",
        "preterite_3p_prot": "·tubartatar",
        "preterite_3s_deut": "do·bert",
        "preterite_3s_prot": "·tubart",
        "preterite_class": "t",
        "preterite_pp_deut": "do·bretha",
        "preterite_ps_deut": "do·breth",
        "subjunctive_2p_deut": "do·beraid",
        "subjunctive_2p_prot": "·taibrid",
        "subjunctive_2s_deut": "do·berae",
        "subjunctive_2s_prot": "·taibre",
        "subjunctive_3p_deut": "do·berat",
        "subjunctive_3s_deut": "do·bera",
        "subjunctive_3s_prot": "·taibrea",
        "subjunctive_class": "a",
        "subjunctive_pp_deut": "do·bertar",
        "subjunctive_ps_deut": "do·berthar",
        "verbal_noun": "tabairt"
      },
      "name": "sga-conj-complex"
    },
    {
      "args": {
        "class": "s-perfect",
        "imperfect_3p_prot": "·tartatais",
        "pastsubj_1s_prot": "·tartainn",
        "pastsubj_3s_prot": "·tartad",
        "pastsubj_ps_prot": "·tartae",
        "perfect_1p_deut": "do·ratsam",
        "perfect_1s_deut": "do·ratus",
        "perfect_1s_prot": "·tartus",
        "perfect_2p_deut": "do·ratsaid",
        "perfect_2p_prot": "·tartsaid",
        "perfect_2s_deut": "do·ratais",
        "perfect_2s_prot": "·tartais",
        "perfect_3p_deut": "do·ratsat",
        "perfect_3p_prot": "·tartsat",
        "perfect_3s_deut": "do·rat",
        "perfect_3s_prot": "·tarat",
        "perfect_pp_deut": "do·rata",
        "perfect_pp_prot": "·tarta",
        "perfect_ps_deut": "do·ratad, du·ratad",
        "perfect_ps_prot": "·tartad",
        "present_3p_prot": "·tartat",
        "present_3s_prot": "·tartai",
        "present_class": "A II",
        "subjunctive_1p_prot": "·tartam",
        "subjunctive_1s_prot": "·tart",
        "subjunctive_2p_deut": "do·rataid",
        "subjunctive_2p_prot": "·tartaid",
        "subjunctive_3p_deut": "do·ratat",
        "subjunctive_3p_prot": "·tartat",
        "subjunctive_3s_deut": "do·rata",
        "subjunctive_3s_prot": "·tarta",
        "subjunctive_class": "a",
        "subjunctive_pp_deut": "do·rataiter",
        "subjunctive_pp_prot": "·tartaiter",
        "subjunctive_ps_deut": "do·ratar",
        "subjunctive_ps_prot": "·tartar"
      },
      "name": "sga-conj-complex"
    },
    {
      "args": {
        "class": "s-perfect",
        "imperative_2p": "tucaid",
        "imperative_2s": "tuic",
        "pastsubj_3s_prot": "·tucad",
        "perfect_1p_prot": "·tucsam",
        "perfect_1s_deut": "do·uccus",
        "perfect_2s_prot": "·tuicais",
        "perfect_3p_deut": "du·ucsat",
        "perfect_3s_deut": "do·uic, du·uic, tu·uic, do·uc, du·uc, du·uccai",
        "perfect_3s_prot": "·tuic(c), ·tuc",
        "perfect_ps_prot": "·tuc(c)ad, ·ducad, ·tuiced",
        "present_class": "A II",
        "present_ps_prot": "·tucthar",
        "subjunctive_class": "a",
        "subjunctive_pp_prot": "·duccatar",
        "subjunctive_ps_prot": "·tucthar, ·ducthar"
      },
      "name": "sga-conj-complex"
    },
    {
      "args": {
        "1": "p"
      },
      "name": "sga-mutation"
    }
  ],
  "lang": "Old Irish",
  "lang_code": "sga",
  "pos": "verb",
  "senses": [
    {
      "categories": [
        "Old Irish terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              14,
              23
            ],
            [
              110,
              119
            ]
          ],
          "english": "It was a custom with them that two he-goats were brought by them to the temple, and one of the two of them was let go to the wilderness with the sin of the people, and curses were put upon him, and thereupon the other was slain there by the people for their sins.",
          "text": "Ba bés leusom do·bertis dá boc leu dochum tempuil, ⁊ no·léicthe indala n‑ái fon díthrub co pecad in popuil, ⁊ do·bertis maldachta foir, ⁊ n⟨o⟩·oircthe didiu and ó popul tar cenn a pecthae ind aile.",
          "translation": "It was a custom with them that two he-goats were brought by them to the temple, and one of the two of them was let go to the wilderness with the sin of the people, and curses were put upon him, and thereupon the other was slain there by the people for their sins.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to bring"
      ],
      "head_nr": 1,
      "links": [
        [
          "bring",
          "bring"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Old Irish terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              13,
              21
            ]
          ],
          "english": "It is false testimony that we give to God in that case.",
          "text": "Is gúḟorcell do·beram do Día amal ṡodin.",
          "translation": "It is false testimony that we give to God in that case.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to give"
      ],
      "head_nr": 1,
      "links": [
        [
          "give",
          "give"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Old Irish terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              43,
              53
            ]
          ],
          "english": "As it does not make a neuter of [that which is] Tiberis that flumen is put with it, so it does not make a neuter of [that which is] Suthul, that oppidum is conjoined to it.",
          "text": "Amal nád ṅdéni neutur dindí as Tiberis cía do·berthar flumen friss, síc ní déni neutur dindí as Suthul ci ad·comaltar oppidum friss.",
          "translation": "As it does not make a neuter of [that which is] Tiberis that flumen is put with it, so it does not make a neuter of [that which is] Suthul, that oppidum is conjoined to it.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to place, put"
      ],
      "head_nr": 1,
      "links": [
        [
          "place",
          "place"
        ],
        [
          "put",
          "put"
        ]
      ]
    },
    {
      "categories": [
        "Old Irish terms with quotations"
      ],
      "examples": [
        {
          "bold_text_offsets": [
            [
              18,
              26
            ]
          ],
          "english": "He prays not that punishment should be inflicted on them, but that they may remain in his company.",
          "text": "Ní·guid dígail du thabairt foraib, acht corru·anat inna arrad.",
          "translation": "He prays not that punishment should be inflicted on them, but that they may remain in his company.",
          "type": "example"
        }
      ],
      "glosses": [
        "to inflict (punishment)"
      ],
      "head_nr": 1,
      "links": [
        [
          "inflict",
          "inflict"
        ]
      ]
    }
  ],
  "sounds": [
    {
      "ipa": "/d̪oˈbʲeɾʲ/"
    }
  ],
  "word": "dobeir"
}

Download raw JSONL data for dobeir meaning in All languages combined (32.0kB)

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: dobeir/Middle Irish 'radical' base_tags=set()",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Middle Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'lenition'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Middle Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'nasalization'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Middle Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "page/1713/20221215",
  "msg": "later head without list of senses,template node #, dobeir/Old Irish",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'imperfect indicative'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'imperfect indicative'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'verbal of necessity'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'imperfect indicative'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'imperfect indicative'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'verbal of necessity'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'imperfect indicative'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'imperfect indicative'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'deut.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'prot.'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'verbal of necessity'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/865",
  "msg": "inflection table: IF WITHOUT ELSE EVALS False: dobeir/Old Irish 'radical' base_tags=set()",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'lenition'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

{
  "called_from": "inflection/735",
  "msg": "inflection table: unrecognized header: 'nasalization'",
  "path": [
    "dobeir"
  ],
  "section": "Old Irish",
  "subsection": "verb",
  "title": "dobeir",
  "trace": ""
}

This page is a part of the kaikki.org machine-readable All languages combined dictionary. This dictionary is based on structured data extracted on 2025-12-31 from the enwiktionary dump dated 2025-12-20 using wiktextract (e97c820 and 9905b1f). The data shown on this site has been post-processed and various details (e.g., extra categories) removed, some information disambiguated, and additional data merged from other sources. See the raw data download page for the unprocessed wiktextract data.

If you use this data in academic research, please cite Tatu Ylonen: Wiktextract: Wiktionary as Machine-Readable Structured Data, Proceedings of the 13th Conference on Language Resources and Evaluation (LREC), pp. 1317-1325, Marseille, 20-25 June 2022. Linking to the relevant page(s) under https://kaikki.org would also be greatly appreciated.